Ylivieskan Kameraseuran näyttely Akustiikassa

Vilho Kallio on seuran pitkäaikainen puheenjohtaja ja näyttelyssä on esillä kolme hänen lintuaiheista otostaan.

Maaliskuun ajan Yliivieskan Akustiikassa on mahdollisuus käydä tutustumassa Ylivieskan Kameraseuran valokuvanäyttelyyn. Näyttelyn avajaisia vietettiin lauantaina 2. maaliskuuta ja talviloman jälkeen se on auki perjantaihin 29. maaliskuuta saakka. Esillä on yhteensä kuusikymmentä teosta, jotka ovat viidentoista seuran jäsenen otoksia. ”Yhteensä kameraseuraamme kuuluu vähän alle kolmekymmentä jäsentä, joista ylivieskalaisten lisäksi on mukana jäsen sekä Sievistä, Oulaisista että Reisjärveltä. Mukaan seuran jäseneksi voi liittyä kuka tahansa valokuvaamisesta kiinnostunut”, kertoo Ylivieskan Kameraseuran puheenjohtaja Vilho Kallio. ”Mukaan tähän näyttelyyn pääsivät kaikki ne jäsenet jotka halusivat tuoda otoksiaan esille. Se onkin seuramme eräs perusperiaatteista, että kaikki pääsevät kokemusvuosista riippumatta mukaan.”

Ylivieskan Kameraseura on rekisteröity jo vuonna 1961, mutta 80-luvun taitteessa oli muutama hiljaiselon vuosi. Nyt seura on kuitenkin jo pitkään toiminut yhtäjaksoisesti ja kokoontumisia heillä on kerran kuukaudessa. Tällöin valitaan myös aina kuukauden kuva, joita myös Vieskan Viikossa julkaistaan säännöllisesti. ”Akustiikassa meillä oli nättely reilut viisi vuotta sitten ja viimeisimmäksi olemme järjestäneet näyttelyn Viron Viimsissä vuonna 2014.Tällä kertaa näyttely on aika luontopainotteinen, vaikkei mitään yksittäistä punaista lankaa teemaksi valittukaan. Mukana on myös pari erikoisempaa teosta, jotka on tehty alumiinilevylle. Tervetuloa tutustumaan näyttelyyn!”

Elina Kytökorpi

Be the first to comment on "Ylivieskan Kameraseuran näyttely Akustiikassa"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*